Apie pliusinį slėgį patalpose
Savaiminė ištraukiamoji ventiliacija vertikaliais kanalais ir jos ypatumai
Privalumai:
nereikia ventiliatoriaus naudojančio elektros energiją.
Trūkumai:
šalinamas šilčiausias oras iš viršaus. Patalpoje slėgis patampa žemesnis nei lauke, todėl: Iš lauko oras veržiasi pro kvėpuojančias sienas ir plyšelius kartu su žiedadulkėmis ir visokiomis linkusiomis plėkti medžiagomis, taip pat ir kitokiais ore esančiais dalykais, o rūsyje iš žemės patenka rodonas ir viskas kaupiasi sienose ir nesandarumuose. štai kodėl po kiek laiko rūsiuose aptinkama padidėjusi radiacija, o patalpas vis dažniau tenka vėdinti atvėrus langus, nes galiausiai, kaip ir persisotinęs filtras, taip ir sienos pradeda patalpą teršti. Vertikalūs traukos kanalai taip pat aplimpa organinėmis medžiagomis, tad kartais užkūrus židinį ar įjungus gartraukį nepakanka oro pritekėjimo pro plyšius ir kvėpuojančias sienas, todėl oras traukiamas pro vertikalius ortakius žemyn, kartu su pelėsiu, o dažnai ir su židinio dūmu nuo stogo.
Kitas trūkumas išryškėja paspaudus speigui: nuo šalto oro langų tarpinės kietėja ir traukiasi – speigui nukritus tarpinės vėl atgauna sandarumą.
Kaip pasikeitė gyvenimas name sudarius pliusinį slėgį?
Sunaudojama mažiau kuro, nereikia papildomai atvėrus langus vėdinti patalpų, ant baldų nesikaupia dulkės, anūkas pamiršo alergiją, seneliui atsistatė širdies ritmas, ir visa tai dėl to, kad pliusinis slėgis iš vidaus šiltinimo medžiagų kvapus ir visą pripuvusią ir pripelijusią sienose bjaurastį stumia ir šalina į išorę.
Keista, kad pučiant orą į vidų sumažėjo kuro sunaudojimas? Nieko keisto, ištraukiamosios vertikalios angos name yra gerokai galingesnės ir intensyviau atvėsina vidų nei 15W įpučiantis orą ventiliatorius. Negana to pastebėta, kad ištraukiamųjų angų šalinančių šilčiausią palubių orą galia didėja didėjant šalčiui, akivaizdu, kad dėl kietėjančių langų tarpinių, besitraukiančių polistirolo, poliuretaninių sandariklių ir nuo to didėjančių plyšių. (pvz.: spaudžiant speigui langų tarpinės kietėja ir traukiasi, ir kuo daugiau šalto oro traukiama pro langą į vidų, tuo labiau didėja plyšiai. Tačiau, jei būste sudaromas pliusinis slėgis, sukietėjus tarpinei pro plyšelį bando veržtis šiltas oras, kuris sušildo ir atstato tarpinės plastiškumą.)
Oro įsruvimo angas padariau palubėje, taip jis vidun patenka dalį šilto palubių oro nuspausdamas žemyn ir pats sušilęs.
O visas palubių ištraukimo angas užsandarinau. Maniau, kad tualete, be viršutinės ištraukimo angos nesikeis oras ir nesišalins sunkiosios blogo kvapo molekulės. Keista, tačiau klozeto patalpos oras patapo švaresnis, nes nekeliamas pro nosį nuo apačios blogas kvapas aukštyn, o yra likę plyšelių grindyse, pro kuriuos ir keičiasi oras. Tiesa, gali būti, kad palaipsniui plyšeliai užaks (kaip užanka gartraukio filtras) ir teks angas padaryti išorinėse sanitarinių patalpų sienose.
Ventiliatorių įpūtimui įtaisiau 15 W, o medžiaginį dulkių filtrą, taip pat ir anglinį, nupirkau virtuvinių gartraukių skyriuje.
Su šiuolaikine rekuperacine ventiliavimo sistema, taip pat esu susidūręs praktiškai, taip pat šį tą teko taisyti:
Mūsų naujos biuro patalpos, aprūpintos šiuolaikine rekuperacine ventiliavimo sistema gausiai siurbė dulkes iš gamybinio cecho, kol nesusiprotėjome sureguliuoti vėdinimo sistemą taip, kad slėgis biuro patalpose pataptų pliusinis. Tačiau ilgainiui išryškėjo, kita problema: užsiteršė filtras, o patalpų nuomotojai už filtro pakeitimą tik pinigėlių prašė, tačiau filtro nekeitė. Žinoma, filtrą įmanoma pakeisti, tačiau ne sienas, kurios tarnauja, kaip filtras, kurios taip pat ilgainiui užsiteršia ir pradeda teršti patalpų orą.