Meniu

Ar žinom, kad kvėpuojam iškvėpuotu oru?

Tai žinokim, kad kvėpuojam taip populiariu kvėpuojančių sienų iškvėpuotu oru.

Tai dėl to, kad masiškai mūsuose naudojama ištraukiamoji ventiliacija.

Neatmetama galimybė, kad ištraukiamąją ventiliaciją propaguoja ir rašo teorijas sovietų kgbistai, kad nykdami su nostalgija prisimintumėm kiaurus langus ir didelį kuro sunaudojimą, tačiau gryną, be pelėsio orą.

Amerikonuose, australuose, angluose, laboratorijose, operacinėse ir kitur naudojama pliusinio slėgio ventiliacija

Pliusinis slėgis naudojamas ir automobilyje. Nereikia didelės vaizduotės suprasti, kas būtų, jei automobilyje panaudotumėm ištraukiamąją ventiliaciją. Ypač dulkėtu keliu.

Jau antri metai įpusėjo, kai gyvenu prie tokios pliusinio slėgio ventiliacijos, kai į namą oras priverstinai yra įpučiamas. Tai ne aš išgalvojau – taip su pliusiniu slėgiu ventiliuojamos patalpos laboratorijose ir operacinėse, taip vėdinasi australai, amerikonai ir anglai – gal ne viską išguglinau, gal ir kitur – tik kažkodėl mūsų namuose, panašiai, kaip mongolų bei eskimų jurtose vyrauja neekonomiškas šilčiausio oro ištraukimas per viršuje padarytas skyles. Nepadoru peikti tuos tradicinius prietaisus ir įpročius, su kuriais pragyveno kartų kartos, tačiau, kai reikalas liečia tautiečių sveikatą, jaučiu pareigą reikšti savo nuomonę ir teikti argumentus. Tačiau sunkiai sekasi, nes visi nors ir mato, ir žino per kur oras ištraukiamas, tačiau per kur anas patenka daugelis net nesuvokia, o ne kurie net supyksta, paklausę mano aiškinimo, – tai ar nematai, kiek patalpoje daug oro, ko tu čia dar nori? Tai jį ir naudoja šildymo katilas ir ventiliacija.

Taigi, dar kartą pradedu teikti argumentus. Deja, juos suvoks tik tie, kurie suvokia, kad jei iš namo oras ištraukiamas per daugybę prietaisų, tai per kažkur pasipildo. Jei būtų namas idealiai sandarus, tai neveiktų nei bet kokios ventiliacijos angos, netrauktų ir židinys ar katilas, nebent nugalėtų ventiliacijos angas ir per jas atbulai įtrauktų reikiamą orą. Tačiau mūsų namai nėra sandarūs – neminint plyšių, statyboje naudojamos difuzinės plėvelės tam, kad sienos išdžiūtų. Taigi, traukiant iš namo ar pučiant į jį orą, per sienas jis įsrūva arba išsrūva beveik be pasipriešinimo.

Pirmiausia apie tradicinės ventiliacijos privalumus ir trūkumus:

Privalumai Trūkumai
1. Veikia savaime, nereikalingi ventiliatoriai.

2. Per gausybę ištraukimo angų ir buities prietaisų ištraukiant iš palubių šilčiausią orą žiemos metu šaltas oras veržiasi per pripelėjusius plyšius ir langų bei durų sandarinimo tarpines jas atšaldydamas, jos traukiasi, eižėja, genda, todėl daugiau yra aptarnavimo ir remonto darbo jų gamintojams.

3. Su oru, patenkančiu per kvėpuojančias sienas ir jų plyšius, į jas patenka ir lieka iš aplinkos teršalai – atomobilių išmetamos dujos, kaminų dūmai, vasarą vabzdžiai, žiedadulkės, sporos ar kitokie organizmai – pradžioje sienos veikia, kaip filtras, deja, niekas nepagalvoja ar visos statybinės medžiagos tinka filtrų gamybai.

4. Užsiteršus sienoms, iš lauko oras į patalpas patenka prisisotinęs sukauptu jose turiniu, todėl patalpas rekomenduojama papildomai vėdinti ,periodiškai atidarant langus ar montuojant rekuperatorinį vėdinimą – ir tai ir kita, daugiau ar mažiau padidina kuro sunaudojimą, todėl turi daugiau darbo ir tie ir anie gamintojai.

5. Tualete sunkesni kvapai krenta žemyn, tačiau priverstinė ar natūrali palubėje esanti ventiliacija kelia juos aukštyn pro mūsų nosis, dėl šių priežasčių perkam dezodorantus ar smilkalus – privalumas – turi darbo jų gamintojai.

6. Spaudžiant speigui per spynos skylutę pasirodo šerkšnas, todėl žinome, kad lauke šąla.

1. ventiliacija ne visad stabiliai veikia, kartais veikia atvirkščiai teršdama patalpą angos kvapu, o kartais ir dūmais patenkančiais iš dūmtraukio nuo stogo – taip būna jei pučia nepalankus vėjas, jei susidaro pernelyg didelis ištraukimas ,įjungus virtuvės gartraukį ar sanmazgų ištraukiamuosius ventiliatorius. Net šildymo katilas ar židinys ima daug oro, kuris į patalpas patenka per plyšius, kvėpiuojančias sienas, o dažnai ir ventiliacijos angas, kurios iš tikro turi ištraukti orą.

2. Ilgainiui sienos „filtrai“ užsiteršia ir pradeda teršti patalpas, tačiau mes priprantam prie jų kvapo ir dažniausiai nekreipiam dėmesio, tačiau tai ne į sveikatą.

3. Oras srūdamas per kvėpuojančią sieną ir jos plyšius palieka drėgmę rasos taške ir patenka į patalpą sausas, erzina gerklės ir nosies gleivines – susidaro palankios sąlygos infekcijai.

4. Oras srūdamas pro plyšius ir sienas, prisisotina visokių fitontcidų nuo pūvančių žiedadulkių, pelėsio ir haliucinogeninių grybukų, todėl senuose namuose gyventojai jaučiasi liguistai, juos kankina košmariški sapnai ir net vaidenasi.

5. Kaip ir spynos skylutėje, taip ir sienose, rasos taškas artėja link vidaus, todėl peršąla storas sienos sluoksnis – sienos šiluminė varža sumažėja.

 

Amerikonuose, australuose, angluose, laboratorijose, operacinėse, automobiliuose ir kitur naudojamos pliusinio slėgio ventiliacijos privalumai ir trūkumai:

Privalumai Trūkumai
1.Nerasoja langų pakraščiai. Neapšerkšnija spynos skylutė.

2. Kaip spynos skylutėje, taip ir sienoje rasos taškas būna toliau nuo vidaus, todėl sienos šiluminė varža didesnė, nei tradiciškai ventiliuojant.

3. Tualeto sunkesni kvapai neerzina nosies, o išstumiami pro žemai esančius plyšius ar kvėpuojančios sienos apatinę dalį.

4. Angų tarpinės išlieka minkštos ir neeižėja, nes jei kur nors nuo šalčio susitraukia ir bando sudaryti plyšį, tai tik pyst – patekęs iš vidaus truputis šilto oro atstato formą. (Tas pats vyksta ir sienose, kur vyrauja minkštos porėtos medžiagos)

5. Į patalpas patenka švarus, lauko drėgmės oras. (Todėl neišdžiūva gerklė ir nosis, mažiau sergama)

6. Į patalpas patenkantis oras filtruojamas. (Filtrą įmanoma pakeisti)

7. Patalpų nereikia papildomai vėdinti.

8. Sovietų universitetų išmokyti (kaip „išdresiruoti“) projektuotojai dar ilgai, ilgai projektuos tradicines ventiliavimo sistemas, kritikuodami, norinčius gryno oro.

1. Spaudžiant speigui neapšerkšnija spynos skylutė, todėl nežinome ar lauke šąla.

2. Reikia bent du kartus per metus keisti filtrą. (bet ne sienas)

3. Reikalingas mazgas iš ventiliatoriaus ir filtro.

4. Tokių mazgų nėra mūsų prekyboje (reik ieškoti internetinėje), o negalingų ventiliatorių instrukcijose surašyta, kad negali dirbti minusinėje temperatūroje. (Gali, pas mane su tokia instrukcija dirba mažas 9W ventiliatorius tiekdamas 90m³ oro per valandą jau antra žiema)

5. Kai kuriose išorinėse sienų vietose, gali atsirasti dėmės nuo išstumtų iš sienos nešvarumų. (Nešvarumai susikaupė esant tradicinei ventiliacijai, todėl ilgainiui jų neliks Pradžioje reiks pavalyti) https://www.facebook.com/stropuvairko/videos/829305917273006/

6. Iki šiol visiems sunkiai protu suvokiama, kaip galima iš lauko pūsti šaltą orą – tačiau įtraukti, tai nesvarbu pro kur ir kokį kiekį, svarbu, kad per sienų ir plyšių perimetrą patenka nepastebėtas ir šiek tiek „dezodoruotas“ nežinia kuo)

7. Netinka statiniams su nekvėpuojančiomis sienomis (sandarioms, be plyšių, iš polistirolo ar poliuretano – nevyks oro cirkuliacija), tik tokiame pastate tinka vėdinimo rekuperatorius.